Szevasztok olvasók!
Úgy érzem, hogy az Oscar mellett a BAFTA, teljes nevén a British Academy Film And Television Awards jelöltjei, és díjazottjai is megérdemelnek egy bejegyzést itt a blogon! A nagy eseményről csak annyit, hogy február 8-án történt meg a díjak átadása, és a filmek kategória mellett külön rendezvényt szerveznek a gyerekszínészeknek, a tv-műsoroknak, emmellett még az év legjobb videojátékait is nagy felhajtás közt fogják majd megjutalmazni valamikor áprilisban. Ezekből a kategóriákból a teljes bejegyzésben csak a filmek díjazottjait olvashatjátok el (angol nyelv ismerete alapfokon nem hátrány), de ha a többi téma is érdekel , a BAFTA hivatalos honlapján elérhetitek őket.
A díjkiosztóról készült képeket ITT érhetitek el!
BEST FILM
SLUMDOG MILLIONAIRE – Christian Colson
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Ceán Chaffin
FROST/NIXON – Tim Bevan, Eric Fellner, Brian Grazer, Ron Howard
MILK – Dan Jinks, Bruce Cohen
THE READER – Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris
OUTSTANDING BRITISH FILM
MAN ON WIRE – Simon Chinn, James Marsh
HUNGER – Laura Hastings-Smith, Robin Gutch, Steve McQueen, Enda Walsh
IN BRUGES – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh
MAMMA MIA! – Judy Craymer, Gary Goetzman, Phyllida Lloyd, Catherine Johnson
SLUMDOG MILLIONAIRE – Christian Colson, Danny Boyle, Simon Beaufoy
THE CARL FOREMAN AWARD
for Special Achievement by a British Director, Writer or Producer for their First Feature Film
STEVE McQUEEN (Director/Writer) – Hunger
SIMON CHINN (Producer) – Man On Wire
JUDY CRAYMER (Producer) – Mamma Mia!
GARTH JENNINGS (Writer) – Son of Rambow
SOLON PAPADOPOULOS, ROY BOULTER (Producers) – Of Time And The City
DIRECTOR
SLUMDOG MILLIONAIRE – Danny Boyle
CHANGELING – Clint Eastwood
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – David Fincher
FROST/NIXON – Ron Howard
THE READER – Stephen Daldry
ORIGINAL SCREENPLAY
IN BRUGES – Martin McDonagh
BURN AFTER READING – Joel Coen, Ethan Coen
CHANGELING – Joe Michael Straczynski
I’VE LOVED YOU SO LONG – Philippe Claudel
MILK – Dustin Lance Black
ADAPTED SCREENPLAY
SLUMDOG MILLIONAIRE – Simon Beaufoy
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Eric Roth
FROST/NIXON – Peter Morgan
THE READER – David Hare
REVOLUTIONARY ROAD – Justin Haythe
FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
I'VE LOVED YOU SO LONG – Yves Marmion, Philippe Claudel
THE BAADER MEINHOF COMPLEX – Bernd Eichinger, Uli Edel
GOMORRAH – Domenico Procacci, Matteo Garrone
PERSEPOLIS – Marc-Antoine Robert, Xavier Rigault, Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
WALTZ WITH BASHIR – Serge Lalou, Gerhard Meixner, Yael Nahlieli, Ari Folman
ANIMATED FILM
WALL•E – Andrew Stanton
PERSEPOLIS – Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
WALTZ WITH BASHIR – Ari Folman
LEADING ACTOR
MICKEY ROURKE – The Wrestler
FRANK LANGELLA – Frost/Nixon
DEV PATEL – Slumdog Millionaire
SEAN PENN – Milk
BRAD PITT – The Curious Case of Benjamin Button
LEADING ACTRESS
KATE WINSLET – The Reader
ANGELINA JOLIE – Changeling
KRISTIN SCOTT THOMAS – I’ve Loved You So Long
MERYL STREEP – Doubt
KATE WINSLET – Revolutionary Road
SUPPORTING ACTOR
HEATH LEDGER – The Dark Knight
ROBERT DOWNEY JR. – Tropic Thunder
BRENDAN GLEESON – In Bruges
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN – Doubt
BRAD PITT – Burn After Reading
SUPPORTING ACTRESS
PENÉLOPE CRUZ – Vicky Cristina Barcelona
AMY ADAMS – Doubt
FREIDA PINTO – Slumdog Millionaire
TILDA SWINTON – Burn After Reading
MARISA TOMEI – The Wrestler
MUSIC
SLUMDOG MILLIONAIRE – A. R. Rahman
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Alexandre Desplat
THE DARK KNIGHT – Hans Zimmer, James Newton Howard
MAMMA MIA! – Benny Andersson, Björn Ulvaeus
WALL•E – Thomas Newman
CINEMATOGRAPHY
SLUMDOG MILLIONAIRE – Anthony Dod Mantle
CHANGELING – Tom Stern
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Claudio Miranda
THE DARK KNIGHT – Wally Pfister
THE READER – Chris Menges, Roger Deakins
EDITING
SLUMDOG MILLIONAIRE – Chris Dickens
CHANGELING – Joel Cox, Gary D. Roach
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Kirk Baxter, Angus Wall
THE DARK KNIGHT – Lee Smith
FROST/NIXON – Mike Hill, Dan Hanley
IN BRUGES – Jon Gregory
As there was a tie in this category there are six nominations
PRODUCTION DESIGN
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo CHANGELING – James J. Murakami, Gary Fettis
THE DARK KNIGHT – Nathan Crowley, Peter Lando
REVOLUTIONARY ROAD – Kristi Zea, Debra Schutt
SLUMDOG MILLIONAIRE – Mark Digby, Michelle Day
COSTUME DESIGN
THE DUCHESS – Michael O'Connor
CHANGELING – Deborah Hopper
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Jacqueline West
THE DARK KNIGHT – Lindy Hemming
REVOLUTIONARY ROAD – Albert Wolsky
SOUND
SLUMDOG MILLIONARE – Glenn Freemantle, Resul Pookutty, Richard Pryke, Tom Sayers, Ian Tapp
CHANGELING – Walt Martin, Alan Robert Murray, John Reitz, Gregg Rudloff
THE DARK KNIGHT – Lora Hirschberg, Richard King, Ed Novick, Gary Rizzo
QUANTUM OF SOLACE – Jimmy Boyle, Eddy Joseph, Chris Munro, Mike Prestwood Smith, Mark Taylor
WALL•E – Ben Burtt, Tom Myers, Michael Semanick, Matthew Wood
SPECIAL VISUAL EFFECTS
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Eric Barba, Craig Barron, – Nathan McGuinness, Edson Williams
THE DARK KNIGHT – Chris Corbould, Nick Davis, Paul Franklin, Tim Webber
INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL – Pablo Helman, Marshall Krasser, Steve Rawlins
IRON MAN – Hal Hickel, Shane Patrick Mahan, John Nelson, Ben Snow
QUANTUM OF SOLACE – Chris Corbould, Kevin Tod Haug
MAKE UP & HAIR
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON – Jean Black, Colleen Callaghan
THE DARK KNIGHT – Peter Robb-King
THE DUCHESS – Daniel Phillips, Jan Archibald
FROST/NIXON – Edouard Henriques, Kim Santantonio
MILK – Steven E. Anderson, Michael White
SHORT ANIMATION
WALLACE AND GROMIT: A MATTER OF LOAF AND DEATH – Steve Pegram, Nick Park, Bob Baker
CODSWALLOP – Greg McLeod, Myles McLeod
VARMINTS – Sue Goffe, Marc Craste
SHORT FILM
SEPTEMBER – Stewart le Maréchal, Esther May Campbell
KINGSLAND #1 THE DREAMER – Kate Ogborn, Tony Grisoni
LOVE YOU MORE – Caroline Harvey, Anthony Minghella, Sam Taylor-Wood, Patrick Marber
RALPH – Olivier Kaempfer, Alex Winckler
VOYAGE D’AFFAIRES (THE BUSINESS TRIP) – Celine Quideau, Sean Ellis
ORANGE RISING STAR AWARD
NOEL CLARKE
MICHAEL CERA
MICHAEL FASSBENDER
REBECCA HALL
TOBY KEBBELL
OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA
PINEWOOD STUDIOS AND SHEPPERTON STUDIOS
TERRY GILLIAM